Akne

Akne - Sivilce Tedavisi

Manisa Akne derinin içinde bulunan yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Adolesans döneminde yüzde,göğüste ve sırtta görülen sivilceli bir cilt hastalığıdır. Genellikle ergenlik döneminde hormonal bir etkiyle yağ bezi daha yoğun bir yağ salgılar, yüzeye geçişi sağlayan kanal bu yoğunlaşan yağ kütlesi nedeniyle tıkanır. Aknenin temel nedeni bu tıkanmadır. Yağ kütlesinin en üstteki kısmı oksijenle karşılaştığında, siyah noktalar (komedon) oluşur.

Derimizde ne kadar temizlesek de birçok bakteri bulunur. Bu bakteriler yağ bezlerinin tıkalı olan kanallarından içeri girerek tıkanmış olan yağ bezinde bir iltihaba yol açar ve bu safhaya aktif akne safhası denir. Genellikle yüzde ; bazen göğüs ve sırtta görülebilir. (Manisa Akne tedavisi)

Aknenin diğer nedenleri:
Genetik faktörler (kalıtımsal olarak ciltte geniş gözenekler bulunması ve büyük yağ/sebase bezlerinin bulunması) , stres , bazı ilaç tedavileri  , bazı kozmetik maddelerinin kullanımı

Akne neden tedavi edilmelidir?

Tedavinin en büyük amacı iz oluşmasını önlemektir. Erken dönemde doktor kontrolüne girilirse izlerin oluşması ve aknenin yayılması olasılığı ciddi oranda azaltılmış olur. Bu izler ilerde hoş olmayan bir görüntüye neden olacağı bazen ciddi psikolojik sorunlara neden olacağı için tedavi edilmesi gerekir.neden olacağı için tedavi edilmesi gerekir.

Akne tipleri nelerdir?

– iltihaplı olmayanlar :
.
 açık komedon (siyah noktacık).
kapalı komedon (beyaz yağ butonları)
iltihapsız kist

– iltihaplı olanlar : 
papül( kırmızı, kabarık şişlikler)
pustule ( içi cerahatli, kabarık şişlikler)
. inflame kist ( derin, kırmızı, ağrılı şişlikler)

Akne tedavisi nasıl yapılmalıdır? (Manisa Akne Tedavisi)

Akne ister hafif, ister ciddi olsun mutlaka hekiminizin size vereceği bilgiler doğrultusunda kontrollü ve güvenli biçimde tedavi edilmelidir.

Tedavi akneyi geçirebilecek ilaçları da içerebilir. Aknenin seviyesine göre yüzeysel ilaçlar (direkt olarak cilt yüzeyine uygulanan) veya sistemik ilaçlar (ağız yoluyla alınan ilaçlar) hekim tarafından reçete edilir. Bazı durumlarda hem yüzeysel hem de sistemik ilaçlar bir arada uygulanabilmektedir.

Paylaş