Lazer Epilasyon

Image

LAZER EPİLASYON

Lazerde Temel Kavramlar,

Dermatolojide değişik endikasyonlarda giderek artan oranda ve sıklıkta kullanılmaktadır.  Özellikle istenmeyen tüylerden kurtulmak, deri yenilenmesi, sivilce izleri, leke tedavileri, damar çatlaklarının tedavisinde kullanılırken siğil tedavisi, tırnak mantarı ve bazı benlerin tedavisinde de faydalanılmaktadır. (Lazer Epilason)

Lazerler nasıl çalışır? Lazer Epilasyon

Bazı dalga boylarındaki ışının güçlendirilip tek bir yönde toplanıp  hedefe ulaştırılması esasına dayanır. Lazerin ürettiği ve topladığı bu ışın demeti fiber optik kablolar ve ayna sistemleri ile esnek kollara  ve oradan da hedefe ulaştırılır.

Tedavi amacıyla kullanılan lazerde gönderilen enerjiyi emebilen hedef doku bulunmalı. Bu hedef dokuya kromofor adı verilir. Kromoforlar  melanin, su ve hemoglobin olabilir. Kromoforlar lazer ışının dokuya alıp emer ısınır bu sayede dokuda kesme, koagüle etme yakma, gibi istenen sonuca ulaşılır. (Lazer Epilason)

Lazer çeşitleri nelerdir?

Lazer haznesinde katı, sıvı, gaz yada yarı iletken ışın salınımı yapan madde bulunur.

Sıklıkla lazerin içinde bulundurduğu madde ve ürettikleri dalga boyuna göre isimlendilir. Katı lazerlere Nd-YAG , KTP yada Alexandırıte  lazerler örnek verilebilir. Yarı iletken lazerlere  Diod lazerler, gaz ortama  sahip  CO2 karbondioksit lazerler örnek verilebilir.

Son zamanlarda pikosaniye düzeyinde atım yapabilen lazerler geliştirilmiştir. (Lazer Epilason)

Fraksiyonel lazer

dediğimiz lazerler ise arada sağlam alanlar bırakarak yani ızgara şeklinde atım yapan lazerlerdir. Bu sayede arada sağlam doku kaldığı için iyileşme süresi kısalır.

Ablatif lazerlerde hedef kromofor sudur ve ani ısnma buharlaşma yolu ile deri tazelenir, sivilce izlerinin giderilmesinde kullanılır. Non-ablatif lazerlerde  ise hedef daha derin dokudur, damarsal lezyonlar, dövme silme gibi yöntemlerde tercih edilir.

Lazer uygulamalarından  önce  nelere dikkat edilmelidir?

Doğru hasta için doğru lazer seçimi önemlidir. Hastanın beklentisinin iyi anlaşılması ve alabileceği sonuçlar hakkında gerçekçi bilgiler verilmelidir.

Deri tipi,  ek  sistemik hastalığının varlığı,  deri üzerinde uçuk yada siğil gibi enfeksiyon bulgularının olup olmadığı, hastanın yaşı, hormonal durum değerlendirmesi, olası riskli benlerin bulunup bulunmadığı gibi pek çok durum lazer öncesinde önem kazanır.

Hastanın ise işlem yapılan alanda olası riskleri karşılayabilecek uzman bir hekimin olması, kullanılan cihazın çeşidi, işlemi uygulayan kişinin eğitim durumu, uygulanan alanın hijyeni , uygulama sonrası bilgilendirme gibi konularda dikkatli olması gerekir.

Epilasyon lazerleri (Lazer Epilasyon)

Epilasyon için kullanılan etkinliği kanıtlanmış ve kıl folikülünü görebilen 3 grup lazer mevcuttur.  Kırmızı ışık spektrumunda rubby lazer, kızıl ötesi ışık spektrumunda alexandirite ,  diod, nd YAG, ve yoğun ışık  kaynakları  sayılabilir.

Tipe Göre

Bir tek lazer bütün cilt tiplerine ve bütün kıl çeşitlerine etkili olamaz.  Cilt tipine ve kıl  şekline  göre seçilecek lazer ve dalga boyu değişir. Özellikle çok ince, sarı yada kızıl renkli tüyleri cihazlar görmeyebilir. Yapılan araştırmalarda Türkiye’de tüyleri koyu renk, cilt tipi açık renk olan kişilerde lazer epilasyon en başarılı grup olarak seçilmiştir. Cilt tonu koyulaştıkça tedavi başarısı düşer.

Daha koyu ve ince tüylü insanlarda nd yag lazerler tercih edilirken, daha açık ve kılların koyu renk olduğu kişilerde alexandirite lazerler tercih edilir. Lazer epilasyon öncesinde hastaların sir ağda gibi işlemlerle kıl köklerini koparan işlemler yapılması önerilmez. Çünkü epilasyon başarısını düşürür. Ayrıca bronzlaşmak yine lazerin etkinliğini düşüren bir uygulamadır. Hasta kendi renk tonundan birkaç ton daha koyulaştı ise işlem ertelenir. Çünkü hem işlem başarısını düşürür hemde cildin zarar görme ihtimalini  artırır.

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon doktor kontrolünde Uzm. Dr. Nüket Aydın Dermotoloji / Kozmetoloji kliniğinde yapılmaktadır.

Paylaş